DAN PLANETA ZEMLJE
Autor: Milena Bajić, 24. 4. 2015.

22. TRAVNJA 2015.

obilježili smo u našoj školi

DAN PLANETA ZEMLJE

Ove smo školske godine, uz već tradicionalno uređivanje školskog okoliša i sadnju bilja u školskom dvorištu, Dan planeta Zemlje obilježili kao i prošle školske godine u suradnji sa djelatnicima Uprave hrvatskih šuma u sklopu projekta "Šuma u školi-škola u šumi". Djelatnici Uprave hrvatskih šuma prezentacijom u holu škole educirali su učenike o značenju šuma, o biljnoj i životinjskoj zajednici u šumama te o očuvanju. Potom su učenici u eko - radionicama pokazali u likovnom i literarnom smislu što za njih znači priroda i kako doprinose  u očuvanju šuma te su zajedno u holu škole uredili pano i plakate. Veseli prvašići su nas razveselili pjesmom „Proljeće u šumi“. Svi su svoja eko-promišljanja predstavili na kreativne i poučne načine uz podršku i pomoć svojih učitelja, a sve su izvedbe imale jedan cilj - RAZVITI SVIJEST O POTREBI ČUVANJA PRIRODE I PRIRODNIH BOGATSTAVA te UPOZORITI NA POSLJEDICE NEBRIGE O OKOLIŠU.

Na kraju druženja u školskom dvorištu uslijedila je sadnja sadnica koje je donirala Uprava hrvatskih šuma Gospić. Iskusni djelatnici su pokazali učenicima kako se sade sadnice. Učenici su se kao i djelatnici škole rado uključili u sadnju sadnica i uređenje školskog dvorišta.

Cilj obilježavanja bio je podsjetiti ljude da su svojom nepromišljenom djelatnošću pretjerali u zagađenju atmosfere, koji su uzrokovali globalno zatopljenje i ugrozili mnoge biljne i životinjske vrste na Zemlji, a time i život čovjeka.

22. TRAVNJA

DESET ZAPOVIJEDI PRIJATELJA PRIRODE
  1. Najprije očisti pred svojim pragom
  2. Ono što si očistio danas, čuvaj sutra.
  3. Štiti prirodu, ne uništavaj je.
  4. Ne zagađuj zrak jer čisti zrak je dug život.
  5. U svoje srce i srce bližnjih usadi ljubav prema prirodi.
  6. Ne kradi od budućnosti.
  7. Nastoj da ono što imaš, traje što duže.
  8. Misli danas za bolje sutra.
  9. Kontrolirano odlaži otpad i ne stvaraj divlja odlagališta.
  10. Sjeti se da nisi vlasnik Zemlje, nego njen zaštitnik i čuvar.

Dan planeta Zemlje prvi je put obilježen 22. travnja 1970. godine.

Poticaj obilježavanju ovog datuma dao je američki senator Gaylord Nelson. Svojim pozivom predložio je po prvi put javne prosvjede "da bi se uzdrmao politički establishment te da bi se pitanje zaštite okoliša stavilo na dnevni red nacije". Podrška javnosti svojom masovnošću i entuzijazmom dovela je pitanje zaštite okoliša i na političku pozornicu.