Autor: Milena Bajić, 6. 3. 2024.

Dana 27. veljače 2024.  u našoj školi obilježili smo Dan ružičastih majica. U veljači 2017. godine Hrvatski sabor prihvatio je Odluku o proglašenju nacionalnog dana borbe protiv vršnjačkog nasilja koji se obilježava svake godine – zadnje srijede u veljači.

Vršnjačko nasilje podrazumijeva različite oblike ponašanja koje nasilnik provodi nad žrtvom, a čija namjera ne mora biti jasno izražena. Radi se o trajnoj i namjernoj zlouporabi moći u odnosima kroz ponavljano verbalno, fizičko i/ili socijalno ponašanje koje ima namjeru nanijeti fizičku, socijalnu i/ili psihičku štetu osobi. Kako bi se nasilje moglo prevenirati, potrebno je djelovati na više razina: na individualnoj razini, u obiteljskom okruženju te školskom i vršnjačkom okruženju uključivanjem učenika i učenica, njihovih roditelja te učitelja i stručnih suradnika. Kroz  program ponovili smo gradivo na temu prevencije vršnjačkog nasilja uz prigodne pjesme i recitacije učenika od 1. do 4. razreda. Javno događanje organizirala je Ljiljana Klobučar, dipl. Uč. RN-a u zvanju savjetnice, a u program su se uključili i naši vanjski suradnici: policijski djelatnici iz PGP Donji Lapac te volonteri ODCK Donji Lapac. Učenici od 5. do 8. razreda zajedno sa pedagoginjom škole Kristinom Milan osmislili su i snimili video uradak u kojem su pokazali neke oblike nasilja koji su često prisutni u školama, kako se žrtva osjeća, a na kraju su nam izrecitirali poruke o nenasilju. Video možete pogledati na poveznici. Želimo vam da uvijek budete sretni, nasmijani i okruženi prijateljima, ljudima koje volite. Zaustavimo nasilje!