Osnovna škola Donji Lapac

LINKS

Projekti 2019./2020.

Volontiraj - doniraj (godišnji projekt Podmlatka ODCK Donji Lapac), šk. god.2019./2020.

Volontiraj - doniraj (godišnji projekt Podmlatka ODCK Donji Lapac) provodi se tijekom cijele školske godine 2019./2020. u svrhu promicanja humanih vrednota, pomaganja ljudima u potrebi u svojoj zajednici. Nositelji projekta su učenici OŠ Donji Lapac koji su većinom i članovi Podmlatka ODCK Donji Lapac .Voditeljica projekta je Ljiljana Klobučar, učiteljica RN . Projekt podupire ODCK Donji Lapac, OŠ Donji Lapac, Općina Donji Lapac. Aktivnim sudjelovanjima u volonterskim akcijama doprinijeli smo razvijanju osjećaja humanosti, tolerancije, suosjećanja i razumijevanja među mladima. Povećala se dječja osjetljivost za tuđe osjećaje i doživljaje, a odgovornost i brigu za sebe razvijaju neposredno s odgovornošću i brigom za druge i vrijedno je za cijelu zajednicu. Učenik postaje aktivan i odgovoran građanin koji pomaže lokalnoj  zajednici u humanom djelovanju, održivom razvoju. Na prezentaciji ispod nalaze se aktivnosti kojem smo proveli tijekom školske godine.

Dan ružičastih majica,26.veljače 2020.

(Voditeljica školskog projekta je Ljiljana Klobučar,dipl.uč.RN - savjetnica)

Dan ružičastih majica najpoznatiji je program prevencije vršnjačkog nasilja u Hrvatskoj u kojem sudjeluje više od dva milijuna sudionika. 2017. godine od strane Hrvatskog Sabora proglašen je kao Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja. Sudjelovati u njemu može apsolutno svatko. Ne moraš donirati novac, zvati telefone i slično. Obuci ružičasto. Sudjelovanje u obilježavanju Dana ružičastih majica mogu ostvariti i oni koji ne nose ružičastu majicu. Mi smo danas obukli ružičasto i priredili program kojim ćemo ponoviti ono što već dobro znamo, da nasilju nije mjesto u školi, u društvu, u obitelji ,nigdje na ovoj planeti Zemlji.Djeca su najvitalniji dio zajednice i zadaća nas  odraslih, ali i dužnost da im osiguramo sigurno i bezbrižno djetinjstvo. Djeca svakog dana žele biti sretna, žele svijet bez nasilja. Nasilje nije cool i to jako dobro znaju. Ne boje se biti iznimka među vršnjacima i ustati protiv nasilja. U njima leži snaga i hrabrosti i te dvije divne vrline tjeraju nas  da pošaljemo samo jednu poruku – NASILJE PRESTAJE OVDJE!Već treću godinu obilježavano taj dan u suradnji sa Policijskom postajom Donji Lapac,ODCK Donji Lapac i Općinom Donji Lapac. Kroz čitavu školsku godinu provodimo aktivnosti prevencije vršnjačkog nasilja i na Dan ružićastih majica prezentiramo javnosti. U priloženoj prezentaciji obrađene su teme o kojima su učenici progovarali i iznosili svoje stavove i razmišljanja. Proveli smo anketu među učenicima OŠ Donji Lapac o vršnjačkom nasilju u njihovom okruženju.

Dan planeta Zemlje,22.travnja 2020.

(Voditeljica školskog projekta je Ljiljana Klobučar,dipl.uč.RN - savjetnica)

Dan planeta Zemlje obilježava se 22. travnja kako bi se jačala svijest ljudi prema prirodnom okolišu. Različitim događanjima i akcijama nastoji se skrenuti pozornost ljudi na opasnost koja prijeti životu na Zemlji zbog porasta globalnog onečišćenja te ih potaknuti da osvijeste problem zagađenja okoliša. 2020. godine obilježava se 50. obljetnica Dana planeta Zemlje. Naglasak je stavljen na "digitalnu Zemlju", misleći pritom da se putem digitalnih platformi ujedinimo u očuvanju okoliša.Razlog:COVID-19 pandemija te lagano dolazeća katastrofa vezana uz klimatske promjene. Učenici 3.razreda su tijekom školske godine  dali su svoj doprinos u očuvanju okoliša. Sudjelovali su u raspravi, stvaralačkom pisanju, istraživanju zaštićenih biljnih i životinjskih vrsta , očuvanju prirode kroz različite nastavne sadržaje.Na priloženoj poveznici https://sway.office.com/JlNQOOhUociwRmFZ?ref=Link&loc=play nalaze se učenički radovi,stavovi,razmišljanja o postojećem problemu ekološke osvještenosti ljudi. Istraživačko učenje primjenili su na terenskoj nastavi posjet izvoru rijeke Une (prezentacija Izvor rijeke Une).

Priloženi dokumenti:
Nasilje ostavlja tragove.pptx