Autor: Milena Bajić, 28. 2. 2018.

Danas je u našoj školi zajedno sa Policijskom postajom Donji Lapac i Vijećem za prevenciju Općine Donji Lapac u školi obilježili obilježen Svjetski dan borbe protiv vršnjačkog nasilja –Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, program je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači. Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi. Inicijativom školskih kolega je na konstruktivan i inteligentan način riješeno sustavno zlostavljanje dječaka, posvećenog podršci liječenju teško bolesne majke. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol inicijative, i kasnije, međunarodno prepoznate obljetnice.

Tom se temom kroz različite nastavne aktivnosti već nekoliko dana bave učenici naše škole, a današnjim zajedničkim susretom u holu škole odjeveni u ružičasto – pokazali su što su sve ovih dana pripremali – izradili su poruke protiv nasilja, izveli prigodne skečeve, pjevali prigodnu pjesmu.

Načelnik Policijske postaje Donji Lapac Stjepan Sabljić naglasio je da obilježavanje Dana ružičastih majica podrazumijeva provođenje javne kampanje usmjerene na cijelu javnost, posebice djecu i mlade s ciljem njihove senzibilizacije o važnosti uočavanja problema, te aktivnog angažmana u sprječavanju svih oblika vršnjačkog nasilja.

Djelatnici Policijske postaje Donji Lapac održali su edukativno predavanje na temu međuvršnjačkog nasiljaUčenici su upoznati s vrstama nasilja, kako se obraniti ako postanu žrtve nasilje te na koji način oni mogu pomoći žrtvama. Upozoreni su na važnost poštovanja pravila ponašanja tijekom svakodnevne komunikacije i ophođenja jednih prema drugima i to u kući, školi, ali i tijekom korištenja raznih društvenih mreža koje su postale vrlo važan izvor komunikacije među mladima, a samim time i mjesto njihovih međusobnih sukoba. Skrenuta im je pozornost na aplikaciju MUP-a „Red Button“ te na postojeće telefonske brojeve gdje se mogu obratiti u slučaju da su žrtve nasilja ili da su promatrači nasilja prema drugim osobama. Povodom obilježavanja Nacionalnog dana borbe protiv vršnjačkog nasilja

Susret je završio zajedničkom fotografijom svih učenika.