TERENSKA NASTAVA - ADVENT U ZAGREBU
Autor: Milena Bajić, 15. 12. 2017.

Učenici naše škole od 1. do 8. razreda razreda otputovali su 14. prosinca 2017. godine zajedno s učiteljicama Ljiljnom Klobučar, Martinom Dražić, Mirjanom Prusac, Milenom Bajić, učiteljima Goranom Prajom, Ivicom Bunčićem, Jospipom Pruscem i knjižničarom Miroslavom Klobučarom na terensku nastavu u Zagreb.

Najprije smo posjetili tehnički muzej Nikola Tesla. U Muzej smo došli  ispunjeni nestrpljenjem i znatiželjom. Ondje nas je dočekao vodič, zabavan i duhovit. Prvo nam je predstavio stare alate i oruđe za različite djelatnosti, a potom smo se spustili u rudnik. U prostoru je bilo mračno i hladno. Saznali smo kako se nekada vadila ruda za industriju. Nažalost, u rudniku su nekada radila i djeca. Zanimljivost je bio telefon za dozivanje pomoći. Nakon toga upoznao nas je vatrom i vatrogasnom opremom. Osim toga vidjeli smo i prijevozna sredstva, stare automobile, tramvaje, bicikle… Posebno su nam se svidjela stara računala i elektronski uređaji za kućanstvo.

U Tehničkom muzeju vidjeli smo  izložene modele najpoznatijih svemirskih letjelica, raketa-nosača i orbitalnih stanica koji zorno prikazuju početke razvoja astronautike. U odjelu najatraktivniji je svakako planetarij u kojem smo pomoću specijalno konstruiranog projektora vidjeli izgled izgled zvjezdanog neba od Sjevernoga pola do ekvatora, u bilo koje vrijeme noći i u bilo koje godišnje doba.

Nakon posjeta planetarija uslijedilo je zanimljivo  predavanje o Nikoli Tesli.Dočarano nam je okretno magnetsko polje, rad trofaznog generatora, bežični prijenos i struja visoke frekvencije.

Najhrabriji su ušli u Faradayev kavez i dokazali kako 500 000 volti za njih ne predstavlja nikakav problem.

Nakon Tehničkog muzeja uslijedilo je zajedničko razgledavanje grada Zagreba i njegovih najpoznatijih znamenitosti. Put nas je vodio od Kaptola s prekrasnom katedralom  kroz Kamenita vrata pa sve do Trga sv. Marka i prekrasne istoimene crkve koju su učenici uzbuđeno prepoznali sa slika iz svojih udžbenika.  Vidjeli su i zgradu Hrvatskoga sabora te Banskih dvora. Šetalištem J.J. Strossmayera spustili smo se na Ilicu i uživali u prekrasnome blagdanskom ugođaju na Trgu bana Jelačića.

Nakon kraćeg predaha svi smo se opet okupili na Zrinjevcu gdje smo uživali u adventskoj čaroliji uz neizostavne zagrebačke delicije.